Θερμική αγωγιμότητα

Σκοπός

Να κατανοήσουν οι μαθητές ότι η θερμότητα μεταδίδεται με επαφή.

Στο παρακάτω βίντεο παρουσιάζονται δύο πειράματα με αναπάντεχο αποτέλεσμα στα οποία μας δίνεται η ευκαιρία να συζητήσουμε για την μετάδοση της θερμότητας με επαφή.

Στο πρώτο ζεσταίνουμε μια χάρτινη λωρίδα με φλόγιστρο και εκείνη δεν μπορεί να αρπάξει φωτιά και στο δεύτερο φτιάχνουμε ένα  χάρτινο δοχείο για να βράσουμε νερό !

Tα παραπάνω πειράματα είναι αναγκαστικά πειράματα επίδειξης, αφού ο χειρισμός των υλικών πρέπει να γίνει από τον καθηγητή γιατί είναι επικίνδυνος. Αυτό δεν αποκλείει την χρησιμοποίησή τους στο πλαίσιο μιας διδασκαλίας εποικοδομιστικού τύπου. Αυτό που αρκεί να κάνουμε είναι να ζητήσουμε από τους μαθητές να προβλέψουν τι θα συμβεί. Θα καταγράψουμε τις απόψεις τους και στη συνέχεια θα παρουσιάσουμε το πείραμα και θα ζητήσουμε να ερμηνεύσουν το αναπάντεχο αποτέλεσμα.