Oλοκλήρωση τοπικού Μαθητικού Διαγωνισμού Πειραμάτων

Το προηγούμενο Σάββατο 10-12-2022 διεξάχθηκε στο ΕΚΦΕ Ρεθύμνου ο τοπικός μαθητικός διαγωνισμός πειραμάτων, που μπορεί να θεωρηθεί σαν πρώτη φάση του ευρωπαϊκού διαγωνισμού EOES 2023. Στον διαγωνισμό έλαβαν μέρος ομάδες μαθητών από τα παρακάτω σχολεία:

• 1ο Γενικό Λύκειο Ρεθύμνου
  • 2ο Γενικό Λύκειο Ρεθύμνου
  • 3ο Γενικό Λύκειο Ρεθύμνου
  • Τάξεις Λυκείου Μουσικού Γυμνασίου
  • Πειραματικό Λύκειο Πανεπιστημίου Κρήτης

Η ομάδα των επιτηρητών βαθμολογητών που αξιολόγησαν την προσπάθεια των μαθητών αποτελούνταν από τους παρακάτω εκπαιδευτικούς:

• Στο εργαστήριο Βιολογίας τους βιολόγους : Ντρουμπογιάννη Αλεξάνδρα, Δ/ντρια Γυμνασίου Κοξαρές και Σταυρούλα Παπούλια, Γυμνάσιο Ατσιπόπουλου (Βιολόγος)
  • Στο εργαστήριο Φυσικής τους φυσικούς: Σαββοργινάκη Βασίλη συνεργάτη ΕΚΦΕ Ρεθύμνου και Χαλκιαδάκη Κωστή υπεύθυνο ΕΚΦΕ Ρεθύμνου
  • Στο εργαστήριο Χημείας τους χημικούς: Μάντζιος Χρήστο, συνεργάτη ΕΚΦΕ Ρεθύμνου, ΜιλτιάδηΤσίγκρη προηγούμενο υπεύθυνο ΕΚΦΕ Ρεθύμνου

Η ομάδα που συγκέντρωσε τη μεγαλύτερη βαθμολογία ήταν η ομάδα του Πειραματικού Λυκείου, αποτελούμενη από τους μαθητές Βαράκη Χαρά, Σηφάκη Εμμανουήλ και Σοφικίτη Χρήστο. Αυτή είναι η ομάδα που θα εκπροσωπήσει τον νομό Ρεθύμνου στην Πανελλήνιο διαγωνισμού Νοτίου Ελλάδας που θα γίνει στην Αθήνα στις 28 Ιανουαρίου.

Νιώθουμε πολύ χαρούμενοι που μετά από δύο χρόνια απουσίας του διαγωνισμού εξαιτίας των υγειονομικών συνθηκών, καταφέραμε φέτος να τον διοργανώσουμε με επιτυχία. Θέλουμε να ευχαριστήσουμε τους συναδέλφους επιτηρητές-βαθμολογητές για την εθελοντική συμμετοχή τους και τους εκπαιδευτικούς που προετοίμασαν τους μαθητές των ομάδων.

Τέλος θέλουμε να συγχαρούμε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν γιατί διαγωνίστηκαν με σοβαρότητα με ζήλο και με αξιοπρέπεια.