3 χρόνια ΘΣΦΕ, μια πρώτη αποτίμηση

Μετά από τρία χρόνια διοργάνωσης του θερινού σχολείου Φυσικών Επιστημών αποφασίσαμε να μοιραστούμε την εμπειρία μας στο συνέδριο της ΕΝΕΦΕΤ που διοργανώθηκε στις 7- 9 Απριλίου 2017 στο Πανεπιστήμιο Κρήτης στο Ρέθυμνο.

Στο συνέδριο παρουσιάστηκε η άποψη των μαθητών που συμμετείχαν, όπως καταγράφηκε στα ερωτηματολόγια αξιολόγησης  που συμπλήρωναν στο τέλος κάθε διοργάνωσης. Για να διαπιστώσουμε ποιες είναι οι μακροχρόνιες επιδράσεις του θερινού σχολείο επικοινωνήσαμε (τηλεφωνικές συνεντεύξεις)  με τέσσερεις μαθητές που είχαν παρακολουθήσει το 1ο θερινό σχολείο και τη διδακτικό έτος 2016-2017 είχαν εισαχθεί σε σχολές της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης (α έτος σπουδών)

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να βρείτε:

α) την ανακοίνωση στο συνέδριο

β) τα στατιστικά αποτελέσματα των ερωτηματολογίων κάθε έτους

γ) την απομαγνητοφώνηση των συνεντεύξεων.

Πατήστε ΕΔΩ

Εξάλλου το πλήρες πρόγραμμα κάθε χρονιάς και εκπιδευτικό υλικό μπορείτε να βρείτε στις σελίδες του ΕΚΦΕ στο μενού ” Εκδηλώσεις του ΕΚΦΕ” καθώς και στον ιστότοπο  www.sciencereth.blogspot.gr