Επίσκεψη μαθητών προγράμματος Erasmus+

Την Τρίτη στις 28 Ιανουαρίου 2020 επισκέφτηκαν το ΕΚΦΕ Ρεθύμνου στην Αργυρούπολη μαθητές και καθηγητές που συνεργάζονται στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus + με τίτλο: Maths is around us. Το πρόγραμμα είναι του 3ου Γενικού Λυκείου Ρεθύμνου και οι μαθητές, που προέρχονται από Ισπανία, Ρουμανία και Ελλάδα, ψάχνουν τα Μαθηματικά γύρω τους ! Στους μιναρέδες, στη μεγάλη Πόρτα, στη Φορτέτζα.

Κατά την επίσκεψή τους στην Αργυρούπολη ασχολήθηκαν με τα Μαθηματικά στην τέχνη, άκουσαν για τη γραμμική προοπτική, που χρησιμοποιεί τη γεωμετρία για την απεικόνιση της τρίτης διάστασης στους Αναγεννησιακούς πίνακες. Μπήκαν όμως και στα χωράφια της Φυσικής αφού ακούμπησαν την Γεωμετρική Οπτική!

Τέλος κατασκεύασαν, ακολουθώντας τις οδηγίες που είχαμε ετοιμάσει, μια κάμερα obscura, κατασκευή που χρησιμοποιήθηκε από τους ζωγράφους των εποχών πριν από την ανακάλυψη της φωτογραφίας σαν βοήθημα για την απεικόνιση τοπίων.

Για αναλυτικές οδηγίες κατασκευής μπορείτε να κατεβάσετε το pdf στα Ελληνικά ή στα Αγγλικά .