ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 3ου ΘΕΡΙΝΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΦΥΣΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ

Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου

9.00-9.45 Η Οδύσσεια της Ελεύθερης Σκέψης και η Σύγχρονη Επιστήμη .

Τσίγκρης Μιλτιάδης (MΕd) Χημικός Υπεύθυνος ΕΚΦΕ Ρεθύμνου

9.45-10.30 Ιδιότητες της ύλης: από το μακρόκοσμο στο εσωτερικό του πυρήνα.

Χαλκιαδάκης Κωστής Φυσικός συνεργάτης ΕΚΦΕ Ρεθύμνου

10.30-11.30.  Διάλειμμα.

11.30-12.30 ??Συνομιλώντας με τους Νέους??.Ανοιχτή συζήτηση για θέματα σπουδών και επιστήμης

Dr Γιώργης Αλεξανδράκης, καθηγητής Φυσικής του Πανεπιστημίου του Μαϊάμι ΗΠΑ

και ιδρυτικό μέλος του Πανεπιστημίου Κρήτης

12.30-14.30  Εργαστηριακές ασκήσεις  .
Αναστασιάδης Γιώργος, Φυσικός 1ου ΓΕΛ Ρεθύμνου, συνεργάτης ΕΚΦΕ Ρεθύμνου
Χαλκιαδάκης Κωστής Φυσικός συνεργάτης ΕΚΦΕ Ρεθύμνου

Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου

9.00-9.45.   Εισαγωγή στην κυματική
Αναστασιάδης Γιώργος, Φυσικός 1ου ΓΕΛ Ρεθύμνου,

9.45-11.00 Οι αδυναμίες της ?λογικής? ερμηνείας της Φύσης και η κβαντική θεωρία

Γασπαράκης Μανώλης  (PhD) Χημικός, 3ο Λύκειο Ρεθύμνου

11.00-12.30 Συζήτηση με τους εισηγητές- διάλειμμα

12.30-14.30 Εργαστηριακές ασκήσεις κυματικής και οπτικής.

Αναστασιάδης Γιώργος, Φυσικός 1ου ΓΕΛ Ρεθύμνου, συνεργάτης ΕΚΦΕ Ρεθύμνου.
Χαλκιαδάκης Κωστής, Φυσικός συνεργάτης ΕΚΦΕ Ρεθύμνου

Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου

9.00-9.30 Προσεγγίζοντας το φαινόμενο της Ζωής μέσα από τη Χημεία.

Καπελώνη Ελένη, Χημικός συνεργάτης ΕΚΦΕ Ρεθύμνου,

9.30-10.00  Αβιογένεση: Η εμφάνιση της ζωής στον πλανήτη Γη.

Βενέτης Κωστής,(PhD) Βιολόγος, συνεργάτης ΕΚΦΕ Ρεθύμνου,
10.00-11.00 Η ζωή στη Γη: μια Ιστορία σαν παραμύθι.

Λαδουκάκης Μανώλης , Επίκουρος Καθηγητής Βιολογίας Πανεπιστημίου Κρήτης
11.00-12.30  Συζήτηση με τους εισηγητές- διάλειμμα.
12.30-14.30  Εργαστηριακές ασκήσεις στη Χημεία και τη Βιολογία.

Καπελώνη Ελένη, Χημικός συνεργάτης ΕΚΦΕ Ρεθύμνου,

Κωβαίος Ηλίας, ,(PhD) Χημικός συνεργάτης ΕΚΦΕ Ρεθύμνου
Βενέτης Κωστής, ,(PhD)  Βιολόγος, συνεργάτης ΕΚΦΕ Ρεθύμνου,

Πενθερουδάκης Γιώργος, Βιολόγος Πειρ. Λυκείου Παν. Κρ., συνεργάτης ΕΚΦΕ Ρεθύμνου

Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου.

Οι εισηγήσεις θα γίνουν στις νεόδμητες εγκαταστάσεις του Ερευνητικού Κέντρου Φυσικής Πλάσματος και Laser (Centre for Plasma Physics and Lasers - CPPL/TEI of Crete) στα Τρία Μοναστήρια.

9.30-10.30  Πειραματική Φυσική με Laser στα όρια της Τεχνολογίας.

Παπαδογιάννης Νεκτάριος, Τακτικός Καθηγητής Κυματικής Ακουστικής και Οπτικής Φυσικής και Πρόεδρος Τμήματος Μηχανικών Μουσικής Τεχνολογίας και Ακουστικής του ΤΕΙ Κρήτης.
10.30-11.30  Σύντηξη Υδρογόνου με Laser ? Το Πρόγραμμα HiPER.

Ταταράκης Μιχάλης, Τακτικός Καθηγητής Τμήματος Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΤΕΙ Κρήτης και Διευθυντής CPPL
11.30-12.30: Επίσκεψη στις εγκαταστάσεις του CPPL στα Τρία Μοναστήρια.

Ενημέρωση- συζήτηση με τους ερευνητές του Κέντρου
12.30-13.30. Διάλειμμα.
13.30-14.30  Οι Πιτσιρικάδες πού Άλλαξαν τον Κόσμο.

Τραχανάς Στέφανος,  Επίτιμος διδάκτωρ Φυσικού Τμήματος Πανεπιστημίου Κρήτης,   Διευθυντής των Πανεπιστημιακών Εκδόσεων Κρήτης .

Ανακοίνωση προς τους μαθητές του 3ου Θερινού Σχολείου Φυσικών Επιστημών

Αγαπητοί μαθητές/τριες,

Θα θέλαμε, να σας συγχαρούμε που επιλεχθήκατε σαν άριστοι στις Φυσικές Επιστήμες στο σχολείο σας, για να συμμετάσχετε στο 3ο  Θερινό Σχολείο Φυσικών Επιστημών που διοργανώνεται από τη Σχολή Εφαρμοσμένων Επιστημών του ΤΕΙ Κρήτης και το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Ρεθύμνου, με την υποστήριξη του Δήμου Ρεθύμνου. Το Θερινό Σχολείο θα γίνει τις τρείς πρώτες μέρες 1,2 και 5 Σεπτεμβρίου στο ΕΚΦΕ Ρεθύμνου, στην Αργυρούπολη και την τέταρτη,  6η Σεπτεμβρίου στις νεόδμητες εγκαταστάσεις του Ερευνητικού Κέντρου Φυσικής Πλάσματος και Laser (Centre for Plasma Physics and Lasers - CPPL/TEI of Crete) στα Τρία Μοναστήρια.

Ο νομός Ρεθύμνου, έχει το ιδιαίτερο προνόμιο να φιλοξενεί πέραν από τις δομές της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, το ΤΕΙ Κρήτης και το Πανεπιστήμιο Κρήτης, καθώς και το Ερευνητικό Κέντρο Φυσικής Πλάσματος και Laser (Centre for Plasma Physics and Lasers - CPPL/TEI of Crete) . Με τη συνεργασία όλων υλοποιήθηκαν το πρώτο, δεύτερο και τώρα το τρίτο  Θερινό Σχολειό Φυσικών Επιστημών με τίτλο «Υλη Ενέργεια και Ζωή». Το Θερινό Σχολείο  αποτελεί ένα πλαίσιο για τη θεωρητική και εργαστηριακή προσέγγιση των Φυσικών Επιστημών, διεπιστημονικά, με βάση τις σύγχρονες αντιλήψεις , με στόχο να αναδειχθούν ως ολότητα στην επιστημονική και ανθρωπιστική τους διάσταση.

Στο τετραήμερο Θερινό Σχολείο, είναι σημαντικό να έχετε υπόψη κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες.
Κάθε ημέρα, όπως θα δείτε στο πρόγραμμα, ξεκινά με δυο ωριαίες εισηγήσεις. Ακολουθεί ένα διάλειμμα μιας και μισής ώρας. Το διάλειμμα αυτό είναι προγραμματισμένο να είναι τόσο μεγάλο, ώστε να δοθεί η δυνατότητα μιας ελεύθερης και χαλαρής συζήτησης με τους εισηγητές πάνω στα θέματα που έχουν αναπτυχθεί, και για ένα πρόχειρο φαγητό.  Ακολουθεί ένα δίωρο εργαστηριακών εφαρμογών σχετικών με τις εισηγήσεις.

Η αναχώρηση του λεωφορείου του Δήμου Ρεθύμνου θα γίνεται κάθε πρωί στις 8.30 μπροστά από το Μουσικό Γυμνάσιο Ρεθύμνου. Για να μην δημιουργούνται καθυστερήσεις παρακαλούμε όποιος θα καθυστερήσει ή θα απουσιάσει να ειδοποιεί τηλεφωνικά (Χαλκιαδάκης Κωστής 6974428163 ή Μιλτιάδης Τσίγκρης, 6972091208). Η επιστροφή θα γίνεται στις 15.00 περίπου (αναχώρηση από την Αργυρούπολη στις 14.30).

Για τη μεταφορά σας με το λεωφορείο του Δήμου απαιτείται έγκριση από τον γονέα/κηδεμόνα σας. Τη βεβαίωση μπορείτε να βρείτε στο επόμενο σύνδεσμο και πρέπει να την τυπώσετε και να την κρατάτε συμπληρωμένη την πρώτη ημέρα του θερινού σχολείου. (Βεβαίωση Γονέα)

Στη διεύθυνση sciencereth.blogspot.gr καθώς και στην ιστοσελίδα του ΕΚΦΕ ekfe.reth.sch.gr  είναι αναρτημένο υλικό από τα προηγούμενα θερινά σχολεία καθώς και ένα εξαιρετικό Video του BBC υποτιτλισμένο από τον συνάδελφο Κωστή Χαλκιαδάκη. Είναι χρήσιμο  να ρίξετε μια ματιά. Παράλληλα στις σελίδες αυτές θα αναρτάται οποιαδήποτε νέα πληροφορία αφορά το σχολείο.

Εύχομαι ένα ευχάριστο και δημιουργικό τετραήμερο.

Μιλτιάδης Τσίγκρης
Υπεύθυνος ΕΚΦΕ Ρεθύμνου

Το πρόγραμμα του 3ου θερινού σχολείου μπορείτε να βρείτε στον πρακάτω σύνδεσμο:
πρόγραμμα

Σελίδα 1 από 2