ΜΕΛΕΤΗ ΕΟΚ ΜΕ ΧΡΗΣΗ OVERHEAD Εκτύπωση

Σκοπός: Να επαληθευτεί ότι στην Ε.Ο.Κ  οι διανυόμενες  μετατοπίσεις  είναι ανάλογες των αντίστοιχων χρόνων.

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

• Πάνω στον προβολέα O/H τοποθετούμε  διαφάνεια με φωτοτυπία από ένα χάρακα.
  • Παράλληλα με την κλίμακα, τοποθετούμε ένα λεπτό γυάλινο σωλήνα, κλειστό και από τα δύο άκρα. Μέσα ο σωλήνας περιέχει χρωματισμένο νερό ή μπλε οινόπνευμα που αφήνει μια μικρή φυσαλίδα αέρα.
  • Με τη βοήθεια ενός μικρού αντικειμένου ανασηκώνουμε  ο ένα άκρο του σωλήνα.
Η φυσαλίδα του αέρα αρχίζει να κινείται με σταθερή ταχύτητα.

• Ζητάμε από τους μαθητές που έχουν χρονόμετρα να χρονομετρήσουν την κίνηση  από 0 έως 4, 8, 12, 16, 20  cm. (Για λιγότερα σφάλματα, οι μετρήσεις να είναι τουλάχιστο δύο για κάθε θέση).
  • Υπολογίζουμε το μέσο όρο των χρόνων και  συζητάμε με τους μαθητές για τα σφάλματα  των μετρήσεων.
  • Ζητάμε από τους μαθητές να συμπληρώσουν τον παρακάτω πίνακα και να κάνουν τα αντίστοιχα διαγράμματα u = u( t ) και x = x( t ).

X (cm)

t(1) (S)

t(2)(S)

t=(t1+t2)/2

u=x/t (cm/s)

0

4

8

16

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Αντί για το χάρακα ή τη φωτοτυπία του, μπορούμε να χαράξουμε πάνω στο σωλήνα ίσα διαστήματα με μαρκαδόρο.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

Στην Ε.Ο.Κ οι μετατοπίσεις είναι ανάλογες των αντίστοιχων χρόνων.

Διδακτική  αξιοποίηση: Γ, Λ ( Κινήσεις).