ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΟΥΗΔΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΑΥΣΤΡΑΛΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ Εκτύπωση

Το Ρέθυμνο φαίνεται ότι έχει  αποκτήσει καλή φήμη στο εξωτερικό σαν προορισμός για Ειδικά Εκπαιδευτικά Προγράμματα.  Δύο διαφορετικά Προγράμματα, ένα για καθηγητές και ένα για μαθητές.

Έτσι, ομάδα 27 Σουηδών εκπαιδευτικών Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  πραγματοποίησε εκπαιδευτικό πρόγραμμα στην Κρήτη, με σκοπό να έλθει σε άμεση επαφή με το Ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα. Στα πλαίσια του Προγράμματος αυτού, οι Σουηδοί εκπαιδευτικοί επισκέφθηκαν στις 6 Οκτωβρίου το 4ο Γυμνάσιο Ρεθύμνου, όπου είχαν συνεργασία με τους Έλληνες συναδέλφους τους και παρακολούθησαν μαθήματα στο σχολείο. Επίσης είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για το έργο του Εργαστηριακού Κέντρου Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) Ρεθύμνου και να παρακολουθήσουν ενδιαφέρουσες πειραματικές δραστηριότητες.

Την Παρασκευή 3 Οκτωβρίου, τους χώρους του 4ου Γυμνασίου και του ΕΚΦΕ Ρεθύμνου επισκέφθηκαν μαθητές από την μακρινή Αυστραλία, Ελληνόπουλα τρίτης γενιάς, τα οποία γεύθηκαν κρητική φιλοξενία και πειράματα.

Σουηδοί Εκπαιδευτικοί Αυστραλοί Μαθητές