ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΣΤΗΝ ΚΙΝΗΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ Εκτύπωση
Σκοπός: Να επιδειχθούν με διάφορους τρόπους οι δύο μορφές μηχανικής ενέργειας και η στενή αλληλεξάρτησή τους. Επίσης να αναπτυχθεί προβληματισμός για τα αίτια της τελικής «απώλειας;» ενέργειας που εμφανίζεται σε πραγματικές πειραματικές συνθήκες.

ΤΡΟΧΟΣ MAXWELL

Δείτε το video με ταχύτητα: (43kbps), (150kbps)(250kbps)

• Στρέφουμε με προσοχή τον τροχό γύρω από τον άξονά του, έτσι ώστε να τυλιχθεί το νήμα ομοιόμορφα από τις δύο πλευρές του δίσκου, μέχρι να ανεβεί στη κορυφή της συσκευής. (Προσέχουμε ώστε ο άξονας του τροχού να είναι σε οριζόντια θέση). Στο σημείο αυτό ο τροχός έχει μόνο δυναμική ενέργεια ως προς το αρχικό του επίπεδο.

• Αφήνουμε το τροχό και αυτός αρχίζει να αναπτύσσει προοδευτικά κινητική ενέργεια χάνοντας τη δυναμική που είχε.

• Αφήνουμε το φαινόμενο να εξελιχθεί, μέχρι να χάσει ύψος ο τροχός  και  ζητούμε από τους μαθητές να εξηγήσουν αν ισχύει η αρχή διατήρησης της ενέργειας στο πείραμα αυτό.

ΑΜΑΞΑΚΙ ΜΕΤΑΤΡΟΠΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ  ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

Δείτε το video με ταχύτητα: (43kbps),   (150kbps)  (250kbps)

• Κυλούμε το αμαξάκι πάνω στο τραπέζι μέχρι το βαρίδιο να φθάσει στο ανώτατο δυνατό σημείο. Προσέχουμε ότι το νήμα τυλίγεται γύρω από τον άξονα των τροχών.

• Αφήνουμε το αμαξάκι ελεύθερο και παρατηρούμε το βαρίδιο να κατεβαίνει προκαλώντας κίνηση στο αμαξάκι.

• Καλούμε τους μαθητές μας να αναφερθούν στις ενεργειακές μετατροπές που έγιναν στο πείραμα αυτό.

ΦΥΓΟΚΕΝΤΡΙΚΟΣ ΣΤΙΒΟΣ

Δείτε το video με ταχύτητα: (43kbps),     (150kbps),     (250kbps)

• Από τη κορυφή του φυγοκεντρικού στίβου αφήνουμε τη μπίλια.

• Παρατηρούμε τη κίνηση που εκτελεί και σχολιάζουμε τις ενεργειακές μετατροπές που πραγματοποιήθηκαν.

Διδακτική αξιοποίηση: Δ, Γ, Λ, (Μετατροπές μηχανικής ενέργειας, υποβάθμιση της ενέργειας).