ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΤΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ Εκτύπωση

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ!

Καλό το Εργαστήριο και πολύτιμο, αλλά πολυτιμότερη η υγεία και η ασφάλεια των μαθητών και η δική μας. Για να πάνε λοιπόν όλα καλά, ας έχουμε υπόψη μας τα εξής:
  • Καλό θα είναι στο Εργαστήριο να φοράμε τη μπλούζα και τα γυαλιά ασφαλείας.
  • Δεν δοκιμάζουμε με το στόμα χημικές ουσίες.
  • Διαβάζουμε με προσοχή τις ετικέτες και τα σύμβολα για το αντιδραστήριο που χρησιμοποιούμε (Τοξικό, διαβρωτικό, εύφλεκτο κλπ).
  • Δεν μυρίζουμε άμεσα χημικές ουσίες, εκτός αν υπάρχουν ειδικές οδηγίες. Στην περίπτωση αυτή ή ποτίζουμε διηθητικό χαρτί με την ουσία και μυρίζουμε το χαρτί από κάποια απόσταση μετακινώντας το πέρα-δώθε, ή κρατώντας τον δοκιμαστικό σωλήνα με την ουσία σε απόσταση και «σπρώχνοντας» με το χέρι μας τους ατμούς προς τη μύτη μας.
  • Δεν θερμαίνουμε στο λύχνο υγρά που αναφλέγονται εύκολα, όπως διθειάνθρακα, αιθέρα, βενζόλιο, αλκοόλες, ακετόνη κλπ. Η θέρμανση προτιμότερο να γίνεται σε ηλεκτρικά θερμαντικά μέσα παρά σε λύχνους υγραερίου. Οι μεγάλες φιάλες υγραερίου καλό θα είναι να αποφεύγονται.
  • Όταν βράζουμε μη εύφλεκτα υγρά σε δοκιμαστικό σωλήνα, δεν γεμίζουμε πάνω από το 1/3 του σωλήνα και προσέχουμε ώστε το στόμιο του σωλήνα να μη «σημαδεύει» πρόσωπα. Η θέρμανση δεν πρέπει να γίνεται στον πυθμένα του σωλήνα αλλά στην επιφάνεια του υγρού. Τέλος το σωλήνα τον κρατάμε με ξύλινη λαβίδα και όχι με το χέρι μας.
  • Η μετάγγιση τοξικών ή καυστικών υγρών δεν γίνεται με σιφώνια αναρρόφησης, αλλά με σιφώνια που είναι εφοδιασμένα με «poirre».
  • Οι αραιώσεις ισχυρών οξέων, ειδικά του θειικού οξέος, πρέπει να γίνονται με προσθήκη οξέος σε νερό και ποτέ αντίστροφα.
  • Αν χυθεί οξύ το εξουδετερώνουμε με σόδα φαγητού και το ξεπλένουμε με άφθονο νερό, αν χυθεί βάση επιδρούμε αραιό διάλυμα βορικού οξέος 5% (w/w) ή αραιό διάλυμα οξικού οξέος και ξεπλένουμε με νερό.
  • Αντιδραστήρια που περισσεύουν δεν τα ξανατοποθετούμε στη μητρική τους φιάλη.
  • Το καυτό γυαλί προκαλεί σοβαρά εγκαύματα.
  • Στις συνδέσεις γυάλινων μεταξύ τους ή με φελλό χρησιμοποιούμε βαζελίνη. Επίσης χρησιμοποιούμε βαζελίνη όταν θέλουμε να περάσουμε γυάλινο σωλήνα από την οπή φελλού.
  • Δεν απομακρυνόμαστε από αναμμένους λύχνους.
  • Πειράματα κατά τα οποία ελευθερώνονται επικίνδυνα αέρια, τοξικούς καπνούς κλπ. πρέπει να γίνονται σε απαγωγούς ή δίπλα σε ανοικτά παράθυρα και μόνο σαν πειράματα επίδειξης από τον καθηγητή.
  • Σε καμία περίπτωση δεν επιτρέπεται η χρήση ποτών και φαγητών στο χώρο του Εργαστηρίου.
  • Όταν τελειώνουμε καθαρίζουμε το χώρο και δεν αφήνουμε εκτεθειμένα στον ήλιο γκαζάκια ή φιάλες με υπολείμματα αντιδραστηρίων.
  • Πειράματα με υψηλό σχετικά βαθμό επικινδυνότητας καλό θα είναι να γίνονται από τον καθηγητή σαν πειράματα επίδειξης.
  • Οι μαθητές να μην διαχειρίζονται πυκνά οξέα, ουσίες με μικρή δηλητηριώδη δόση και ρεύμα 220 V.
  • Το Εργαστήριό μας απαραίτητα διαθέτει πυροσβεστήρα και μικρό φαρμακείο με τα απαραίτητα. Καλό θα είναι να υπάρχουν με μεγάλα στοιχεία και σε εμφανές μέρος τα τηλέφωνα του Κέντρου δηλητηριάσεων της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας και του πλησιέστερου νοσοκομείου.
  • Οι κανόνες ασφάλειας Εργαστηρίου πρέπει να αναρτώνται σε εμφανές μέρος και με μεγάλα στοιχεία.

«Όποιος φυλάει τα ρούχα του , έχει τα μισά»

Λαϊκή παροιμία