ΒΙΝΤΕΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΩΝ ΕΚΦΕ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΜΕΣΩ ΠΣΔ Εκτύπωση

Με ικανοποίηση σας ενημερώνουμε ότι ένας μεγάλος αριθμός πειραματικών ασκήσεων που βιντεοσκοπήθηκαν τα τελευταία χρόνια στο ΕΚΦΕ Ρεθύμνου, είναι από σήμερα στη διάθεση όλων των εκπαιδευτικών, μέσα από την Υπηρεσία Video κατ’ απαίτηση του Πανελλήνιου Σχολικού δικτύου. Όποιος εκπαιδευτικός ενδιαφέρεται μπορεί είτε μέσα από την ιστοσελίδα μας (Μενού Πειραματιζόμαστε/Επιλογή Επιθυμητής κατηγορίας πειράματος/Επιλογή Επιθυμητού Πειράματος), είτε μπαίνοντας στην ιστοσελίδα του Πανελλήνιου Σχολικού δικτύου (http://vod.sch.gr/), και επιλέγοντας την Κατηγορία: Επιστήμη/Φυσική, Χημεία ή Βιολογία και επιλογή κατηγορίας: Πειράματα ΕΚΦΕ Ρεθύμνου, να έχει πρόσβαση σε δεκάδες πειράματα Φυσικών Επιστημών.

Τα πειράματα έχουν μαγνητοσκοπηθεί στο ΕΚΦΕ Ρεθύμνου και προσπαθήσαμε να είναι σύντομα, ασφαλή και εντυπωσιακά. Η εργασία αυτή χρειάσθηκε πάνω από 4 χρόνια για να ολοκληρωθεί και χρησιμοποιήθηκαν εκατοντάδες εποπτικά μέσα, πολλά από τα οποία χρειάσθηκε να αγορασθούν από το εμπόριο ή και να κατασκευασθούν στο ΕΚΦΕ. Πολλές από τις λήψεις γυρίσθηκαν 3 και 4 φορές, διότι κάποιο κουδούνι διαλείμματος ή τηλεφώνου, ή κάποια είσοδος εκπαιδευτικού ή μαθητή ακύρωνε το Video. Όλα τα πειράματα έχουν δοκιμασθεί στην πράξη και έχουν παρουσιασθεί επανειλημμένα σε επιμορφωτικές συνεδρίες Εκπαιδευτικών του νομού. Μάλιστα δίνονται σαν επιμορφωτικό υλικό με την μορφή DVD. Για τυχόν τεχνικές ή «σκηνοθετικές» ατέλειες, ζητούμε την κατανόηση σας, διότι θα πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι οι δημιουργοί είναι εκπαιδευτικοί και όχι σκηνοθέτες. Ελπίζουμε ότι η εργασία αυτή θα είναι χρήσιμη ειδικά στους νέους εκπαιδευτικούς.