ΟΔΗΓΙΕΣ Εκτύπωση

Κάθε κείμενο περιλαμβάνει και μία ενότητα πειραμάτων (π.χ. χημικά φαινόμενα, Οξέα, δείκτες κλπ).

Αφού εκτυπώσετε την σελίδα που περιέχει την ενότητα που σας ενδιαφέρει, την καλύπτετε με μια διαφάνεια Α4 απλή. Στο τετράγωνο πλαίσιο που βρίσκεται δίπλα σε κάθε περιγραφόμενη αντίδραση ο καθηγητής ή ο μαθητής ρίχνει μια δύο σταγόνες από τα αντιδραστήρια που πρέπει να ενωθούν μεταξύ τους και παρατηρεί το αποτέλεσμα.

Ο καθηγητής, εφ' όσον επιθυμεί να κάνει μετωπικό εργαστήριο μπορεί να βγάλει αριθμό αντιγράφων ίσο με τον αριθμό των μαθητών ή των ομάδων που θα εργασθούν.

Μετά το τέλος των πειραμάτων, αποσπάται η διαφάνεια από το χαρτί με προσοχή, ξεπλένεται με λίγο νερό στο νεροχύτη, σκουπίζεται και είναι έτοιμη για νέα χρήση.

Με την μέθοδο αυτή χρησιμοποιείτε ελάχιστες ποσότητες αντιδραστηρίων και εξασφαλίζετε οικονομία και φιλικότητα προς το Περιβάλλον.

Αν μάλιστα φροντίσετε να ετοιμάσετε 8 σειρές αντιδραστηρίων σε μικρά σταγονομετρικά φιαλίδια, τότε τα πειράματα μπορούν να γίνουν άνετα από τους ίδιους τους μαθητές σε μετωπικό Εργαστήριο.

Έχουμε 1 επισκέπτη online