ΑΠΛΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ Εκτύπωση

ENERGEIA

• Το εργαστηριακό αμαξάκι για την επίδειξη της ορμής, μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για την επίδειξη της μετατροπής της δυναμικής ενέργειας σε κινητική.

• Συσπειρώνουμε το ελατήριό του και στο τέλος το στρίβουμε ελαφρά έτσι ώστε να «πιάσει» το ελατήριο στην εσωτερική προεξοχή και να συγκρατηθεί.

• Φέρνουμε το αμαξάκι δίπλα σε τοίχο έτσι ώστε το άκρο του συσπειρωμένου ελατηρίου να ακουμπάει σ? αυτόν.

• Με το σφυράκι κτυπούμε τον «πίρο» που προεξέχει, που με τη σειρά του ελευθερώνει το ελατήριο.

• Το αμαξάκι φεύγει με ορμή προς την απέναντι μεριά του τοίχου.

• Προτρέπουμε τους μαθητές να σχολιάσουν τις ενεργειακές μετατροπές.

• Σε ένα  κυλινδρικό κουτί από καφέ ή μπισκότα ανοίγουμε στις βάσεις του από δύο τρύπες από τις οποίες περνούμε ένα λάστιχο όπως φαίνεται στην εικόνα .

• Στο μέσο του λάστιχου και στο εσωτερικό του κουτιού στερεώνουμε ένα βαρύ αντικείμενο.

• Στη συνέχεια κυλούμε το κουτί με αποτέλεσμα το λάστιχο να τυλίγεται κατά μήκος του άξονά του.

• Μόλις αφήσουμε το κουτί θα εκτελέσει την αντίστροφη κίνηση καθώς το λάστιχο ξετυλίγεται.

• Η ελαστική δυναμική ενέργεια μετατρέπεται σε κινητική.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

• Η μηχανική ενέργεια εμφανίζεται με δυο μορφές, τη κινητική και τη δυναμική.

• Σε διάφορα φαινόμενα η μια μπορεί να μετατρέπεται στην άλλη.

• Αν δεν υπάρχουν απώλειες ενέργειας σε ένα σύστημα, η συνολική του μηχανική ενέργεια παραμένει σταθερή.

Διδακτική αξιοποίηση: Δ, Γ, Λ, (Μετατροπές μηχανικής ενέργειας, υποβάθμιση της ενέργειας, ανακύκλωση με τον φυγοκεντρικό στίβο).