ΜΙΑ «ΚΥΡΙΑ» ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΧΡΩΜΑΤΑ Εκτύπωση
Σκοπός: Να φανούν μέσα στο ίδιο πείραμα  οι διάφορες μορφές ενέργειας.
Δείτε το video με ταχύτητα: (43kbps)(150kbps) (250kbps)

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

• Σε ποτήρι ζέσεως των 100-250 ml διαλύουμε μαγειρικό αλάτι έτσι ώστε να σχηματισθεί πυκνό διάλυμα.

• Από την έξοδο τροφοδοτικού παίρνουμε τάση 6-10 V συνεχούς ρεύματος, (ή δυο μπαταρίες 4,5 V).

• Συνδέουμε σε σειρά ένα λαμπτήρα, ένα ηλεκτρικό κινητήρα, ένα διακόπτη και το διάλυμα που παρασκευάσαμε (σχήμα).

• Στέλνουμε ρεύμα στο κύκλωμα έτσι ώστε να ανάβει ο λαμπτήρας και να γυρίζει ο κινητήρας. Στο ποτήρι θα παρατηρήσουμε να βγαίνουν φυσαλίδες από το καλώδιο που συνδέεται με τον αρνητικό πόλο της πηγής.

• Καλούμε τους μαθητές να αναγνωρίσουν  τις ενεργειακές μετατροπές που παρατηρούνται στο κύκλωμά μας.

• Ενώ το κύκλωμα διαρέεται από ρεύμα φέρουμε σε επαφή τα δύο καρφιά που είναι βυθισμένα στο διάλυμα. Παρατηρούμε ότι ο λαμπτήρας φωτοβολεί έντονα. Προτρέπουμε τους μαθητές να αιτιολογήσουν την παρατήρησή τους.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ

• Η ενέργεια εμφανίζεται με  διάφορες μορφές.

• Στα διάφορα φαινόμενα είναι δυνατή η μετατροπή της μιας μορφής ενέργειας σε άλλη.

Διδακτική αξιοποίηση: Δ, Γ, Λ (Ενεργειακές μετατροπές, Αποτελέσματα ηλεκτρικού ρεύματος, Αγωγιμότητα ηλεκτρολυτικών διαλυμάτων, Σύνθεση του φωτός).