ΛΕΥΚΟ + ΛΕΥΚΟ = ΚΙΤΡΙΝΟ Εκτύπωση

Σκοπός: Να δοθεί ένα εντυπωσιακό παράδειγμα χημικού φαινομένου διπλής αντικατάστασης.

Δείτε το video με ταχύτητα: (43kbps) (150kbps),  (250kbps)

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

• Σε δοκιμαστικό σωλήνα  τοποθετούμε μικρή ποσότητα νιτρικού μολύβδου  Pb(NO3)2.
  • Στη συνέχεια τοποθετούμε στον ίδιο σωλήνα ποσότητα ιωδιούχου καλίου (KJ) πάνω από τον νιτρικό μόλυβδο.
  • Πωματίζουμε το σωλήνα και αναταράσσουμε έντονα. Θα δούμε με έκπληξη το λευκό του σωλήνα με την ανατάραξη να γίνεται κίτρινο.

ΕΞΗΓΗΣΗ - ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Αυτό οφείλεται στο σχηματισμό του κίτρινου ιωδιούχου μολύβδου σύμφωνα με την αντίδραση:

Pb(NO3)2   +   2KI  ?  PbI2  (κίτρινο) +  2KNO3.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: «Μαγική παραλλαγή» του πειράματος είναι η εξής: Σε φιάλη αναψυκτικού τοποθετούμε διάλυμα νιτρικού μολύβδου (το νερό οπωσδήποτε να είναι απιοντισμένο). Στο εσωτερικό του πώματος  της φιάλης έχουμε κολλήσει δίχως να μας δουν οι μαθητές 2-3 κρυστάλλους ιωδιούχου καλίου. Βιδώνουμε  το πώμα και καλούμε ένα μαθητή να κουνήσει τη φιάλη πάνω κάτω ισχυρά. Θα σχηματισθεί εντυπωσιακό κίτρινο ίζημα από ιωδιούχο μόλυβδο.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Στα χημικά φαινόμενα αλλάζει ριζικά η σύσταση των σωμάτων που μετέχουν και παράγονται νέα σώματα.

Διδακτική αξιοποίηση:  Δ, Γ, Λ (Χημικά φαινόμενα, άλατα)